ایران مشاغل

تاریخچه فرش در ایران

مقالات

۱۶ شهریور ۱۴۰۱ 9 بازدید
ایران مشاغل
تاریخچه فرش در ایران ،قالیچه ایرانی ،قالی ،فرش دستبافت ایرانی ،ایران مشاغل

تاریخچه فرش در ایران

تاریخچه فرش در ایران،با گسترش علم و تکنولوژی، خیلی از محصولات وابسته به مکان خاصی نیستند. خیلی از برندهای معروف آمریکایی، کالاهای خود را در کشوری مثل چین تولید می‌کنند. در این بین، فرش، یکی از محصولات خاصی است که شهرت جهانی دارد. هنوز هم در خیلی از بازارهای بین‌المللی، نام فرش را با ایران می‌شناسند. در این مقالهاز ایران مشاغل به بررسی تاریخ و تمدن فرش ایرانی خواهیم پردخت.

 

 

فرش ایرانی در دوران باستان

مطالعات تاریخی و آثار به دست‌آمده در فرآیندهای باستان‌شناسی نشان می‌دهد که فرش ایرانی، قدمتی بسیار زیاد دارد. تقریبا همه‌ی کارشناسان تاریخ عقیده دارند که بافت فرش، برای اولین بار از مناطق آسیایی شروع شده است. در ایران هم بافت فرش، قدمتی حداقل ۷ هزار ساله دارد. اولین نشانه‌های کشف‌شده که نشان می‌دهد ایرانیان به بافت فرش مشغول بوده‌اند، به پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد.

تاریخچه فرش در ایران ،قالیچه ایرانی ،قالی ،فرش دستبافت ایرانی ،ایران مشاغل

 

ر این دوران، تبادلات فرهنگی بالایی وجود نداشت و می‌توانستید در فرش‌های تولید‌شده در هر منطقه، تفاوت‌های فاحشی ببینید. این تفاوت‌ها به حدی بود که فقط با دیدن طرح یک فرش می‌شد محل تولید آن را حدس زد. علاوه بر طراحی‌ها، مواد اولیه نیز از طبیعت به دست می‌آمد. مثل امروز، خبر از مواد پتروشیمی نبود که بتوان از نخ‌های تولیدی در بافت مثلا فرش اکریلیک استفاده کرد. با توجه به سختی‌هایی هم که در تجارت مواد دیده می‌شد.

 

ورود فرش ماشینی به ایران و تاریخچه فرش در ایران

امروزه می‌توانید انواع و اقسام فرش ماشینی را در بازار پیدا کنید. از انواع مدرن گرفته مدل‌های کلاسیک. اگر قصد خرید فرش وینتیج، یا هر محصول دلخواه دیگری در این بازار داشته باشید، احتمالا برای یافتن محصول مورد نظر، سختی چندانی نخواهید داشت. اما در گذشته‌ای نه چندان دور، این گونه نبود. فرش‌های دستباف، تنها محصولات موجود بودند و برای خرید آن‌ها، باید هزینه‌های زیادی متقبل می‌شدید. جایگزین فرش هم قالی بود که با توجه به قیمت پایین در خانه‌ی بسیاری از ایرانیان دیده می‌شد.

هنر صنعت فرش در تاریخچه فرش در ایران

فرش، یکی از پیچیده ترین و مدرن ترین زیراندازها یا منسوجات ساخت بشر است که سابقه تولید ان به بیش از سه هزار سال پیش بر می گردد. در واقع، فرش نوعی منسوج است که از در هم بافتن ماهرانه دسته های نخ به وجود می آید.هزاران سال قبل توده های الیاف حیوانی و گیاهی مانند پشم و پنبه با مهارت بالا به وسیله دست انسا به نخ تبدیل می شدند.  بعدها بشر دوک ریسندگی و سپس چرخ ریسندگی را برای تولید بیشتر نخ اختراع کرد.

تاریخچه فرش در ایران ،قالیچه ایرانی ،قالی ،فرش دستبافت ایرانی ،ایران مشاغل

پیدایش فرش دستباف

بدون شک، اولین فرش ها یا کفپوش ها، پوست حیواناتی بودند که شکارچیان ماقبل تاریخ به صورت ابتدایی آنها را دباغی و در غارها، کلبه ها یا چادرهایشان پهن می کردند. حصیر وقالیچه ها بعدها بافته شدند نمی توان تاریخ دقیقی برای آغاز بافت آنها ذکر کرد.از آنجایی که الیاف گیاهی و حیوانی، بیعی بوده و از موادی ساخته شده اند که موجودات ریز ذره بینی قادر به تجزیه آنها هستند، انتظار این که فرش های اولیه توانسته باشند تا عصر حاضر دوام بیاورند، بی فایده است.

 

تاریخچه فرش در ایران بسیار بالا است به هر حال ، شواهد و آثاری از فرش در کشفیات باستان شناسی به دست آمده است.آثاری بر روی کوزه های سفالی، نگاره هایی در مورد فرآیند های مختلف نساجی مانند ریسندگی (تهیه نخ) و بافندگی (تهیه پارچه)، نوشته هایی راجع به آنها، یادداشت هایی در خصوص تجارت فرش و سایر کفپوش ها از این جمله هستند.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.